Nasz sklep realizuje zlecenia NFZ na środki pomocnicze drogą wysyłkową bez zaangażowania pacjenta. Każda osoba ubezpieczona w NFZ ma prawo do skorzystania z refundacji na wyroby medyczne to jest zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne oraz środki pomocnicze!
Czym są przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze?
Przedmioty ortopedyczne to wszystkie sprzęty niezbędne osobom niepełnosprawnym w przypadku trwałej niepełnosprawności oraz wszystkim osobom w okresie choroby lub usprawnienia leczniczego. Są to np.: wózki, protezy, kule, balkoniki.
Środki pomocnicze są to takie środki, które w dużym stopniu ułatwiają lub umożliwiają funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie.
Do środków pomocniczych zaliczamy:
- pieluchy anatomiczne
- pieluchomajtki/ podkłady
- sprzęt stomijny,
- cewniki
- worki do zbiórki moczu,
- zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych
ZASADY REFUNDACJI
NFZ finansuje przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze do wysokości limitu określonego w przepisach ustanowionych w Ministerstwie Zdrowia. Jeśli jednak cena wybranego przedmiotu jest wyższa niż ta określona limitem, wówczas NFZ pokrywa koszt tego przedmiotu do wysokości limitu, a różnicę pomiędzy ceną brutto, a kwotą refundacji dopłaca sam pacjent. Wysokość dopłaty pacjenta do refundowanego przez NFZ wyrobu medycznego zależy od:
- rodzaju wyrobu
- ceny wyrobu
- oraz wysokości limitu
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia refundacja danego środka czy przedmiotu przysługuje każdemu na konkretny okres czasu, dlatego też warto uważnie dokonywać zakupu, czyli tak, aby wybrany produkt był zgodny z zleceniem lekarza, a co najważniejsze spełniał oczekiwania użytkownika przez cały okres jego użytkowania. Na przykład dofinansowanie na wózek inwalidzki przysługuje osobie dorosłej raz na 4 lata, a na ortezę na rękę i przedramię raz na 3 lata. Podstawa do uzyskania dofinansowania jest zlecenie na zaopatrzenie ortopedyczne/ środki pomocnicze wystawione przez lekarza/felczera ubezpieczenia zdrowotnego, czyli posiadającego umowę z NFZ. Zgodnie z obowiązującymi przepisami tylko określony lekarz specjalista może przepisać wskazany sprzęt ortopedyczny bądź pomocniczy (np. zlecenie na aparat słuchowy wystawiane jest przez laryngologa, na soczewki okularowe przez okulistę, a na ortezy przez ortopedę). Wystawione zlecenie musi zostać potwierdzone w Oddziale Wojewódzkim NFZ, do którego został zgłoszony pacjent. Zlecenie ważne jest 30 dni od daty jego wystawienia.